Мета: звернути увагу працівників ДНЗ до потреби проведення морально-психологічної підготовки людей до дій в екстремальних ситуаціях, визначити основні поняття проблеми, надати практичні рекомендації.
Успішне розв’язання завдань ЦО, особливо в умовах надзвичайних ситуацій, залежить не тільки від професійної підготовки особового складу формувань та населення, але і від моральної і психологічної підготовки.
Моральна підготовка – це цілеспрямоване теоретичне і практичне виховання людей у дусі патріотизму, почуття любові до своєї Батьківщини, її культури, традицій, святинь, духовної та психологічної готовності виконувати свої обов’язки, формування у них моральних принципів поведінки в умовах НС.
Психологічна підготовка – це формування у людей психологічної стійкості, тобто рис, які посилюють здатність людей виконувати завдання в умовах стихійного лиха, аварії та катастрофи, успішно переносити найсуворіші випробування, будь-які моральні і фізичні навантаження, у критичні моменти не втрачати самовладання, проявляти стійкість, мужність і відвагу, діяти в складній обстановці вміло і активно.
Моральна і психологічна підготовка – єдиний нерозривний процес виховання в особового складу ЦО і населення політичних, моральних і психологічних якостей, які забезпечують успішне переборювання труднощів під час виконання завдань Цивільної оборони в різних умовах.
Основні напрямки морально-психологічної підготовки: формування наукового світогляду; впевненість (віра) у можливості захисту від стихій, катастроф, сучасної зброї; розвиток у людей здатності протистояти страху, готовності перебороти значні труднощі, здійснювати самовіддані вчинки; вдосконалення навичок надання само- і взаємодопомоги; військово-патріотиче виховання; формування в особового складу ЦО і населення наукового світогляду.
1. Особистість, світогляд якої не склався, є безпорадною у складних умовах, що проявляється не тільки ідейно, але й психологічно – до життя, праці, боротьби. І навпаки, людина з науково стійким світоглядом впевнено визначає життєву позицію, чітко усвідомлює своє місце і призначення у будь-якому складному водовороті подій. Саме такий світогляд найбільш активно впливає на формування моралі, а моральність – безпосередньо на поведінку людини.
На жаль, світогляд, політична свідомість, мораль, відіграючи першочергову роль у духовних силах людей, не розв’язує всіх проблем поведінки людини, особливо у надзвичайних ситуаціях. В екстремальних ситуаціях велике значення мають психологічні якості людини, колективу.
2. Необхідною умовою вмілих і безстрашних дій людей в екстремальних умовах є впевненість (віра) у можливості захисту від стихії, катастроф, сучасної зброї, правильне конкретне уявлення щодо дії урагану, землетрусу, повені, уражаючих факторів зброї масового знищення. Щоб вистояти проти страху і паніки, люди мають чітко уявляти собі, з чим вони зіткнуться у надзвичайних ситуаціях, як практично діяти в цих умовах. Не треба залякувати людей страхами війни, а, навпаки, вселяти в них віру про можливість реального захисту від будь-якого виду зброї і їх уражаючих факторів, від дії стихії і виховувати у них впевненість у способах і засобах захисту.
3. Одним із головних напрямків морально-психологічної підготовки є розвиток у людей здатності протистояти страхові і неорганізованим діям у надзвичайних ситуаціях, готовності перебороти значні труднощі, здійснювати самовіддані вчинки у НС, перш за все, важлива перемога над власною невпевненістю і нерішучістю. Тільки після цього приходить перемога над стихією (противником).
Гостроту психологічних потрясінь різного характеру можна знизити, якщо завчасно навчати людей як діяти у тій обстановці, яка може скластися в екстремальних ситуаціях.
В основі психологічної підготовки людей лежать принципи внесення у навчальний процес елементів напруження, несподіваності, які властиві реальній обстановці в районі лиха, аварії, в осередку ураження, практичне навчання їх способів захисту, багаторазові тренування у виконанні прийомів і практичних дій в умовах можливих надзвичайних ситуацій.
Найефективніше сприяє розвитку у людей здатність протистояти страху – практичне виконання нормативів, прийомів і способів захисту у надзвичайних ситуаціях. Тренування, практичне виконання прийомів і способів захисту допомагають людям пристосуватися до різних умов життя обстановки, тобто адаптуватися.
Позитивно впливає на психіку людей тренування щодо заповнення захисних споруд і перебування в них, завчасна підготовка і проведення евакозаходів з використанням різних муляжів та інших засобів, за допомогою яких створюється фон надзвичайних ситуацій. Такі тренування значно зменшують хвилювання і розгубленість людей у той період, коли питання захисту населення стане практичною необхідністю.
Добрі результати у виробленні психологічної стійкості людей дає використання у навчальному процесі кінофільмів (відеофільмів, діафільмів) з ЦО, у яких відображено дії населення у надзвичайних (ситуаціях) умовах.
У разі виконання завдань у складних умовах на настрій людей, їх морально-психологічну стійкість впливатиме чітка і правдива інформація. Ніщо так не пригнічує психіку людей, як невідомість. Тому інформація про обстановку, прийняті рішення, порядок поведінки і дій населення, наступні завдання і способи їх виконання має бути оперативною, правдивою і своєчасною.
4. Одним із напрямків морально-психологічної підготовки є вдосконалення навичок надання само- і взаємодопомоги потерпілим у разі опіків, поранень, зараження, опромінення, користування індивідуальною аптечкою, знання дозиметричних приладів і приладів хімічної розвідки, практики роботи з ними.
Уміння вести боротьбу з вогнем, переконаність у надійності прийомів і засобів гасіння пожеж сприяє ліквідації «вогнебоязні», виховує та розвиває сміливість і впевненість під час дій в осередках масових пожеж.
Велику роль у мобілізації бійців формувань, воїнів частин ЦО, на виконання ними завдань у надзвичайних ситуаціях і у вихованні та розвитку психологічної стійкості відіграє особистий приклад командирів і начальників.
5. Дуже важливим напрямком морально-психологічної підготовки є військово-патріотичне виховання. Активна пропаганда бойових і трудових традицій нашого народу допомагає виховувати у всього населення гордість за свій народ, готовність наслідувати приклад найкращих його представників.
Таким чином, ідейна і морально-психологічна підготовка – важливий компонент готовності ЦО, оскільки остання має сприяти формуванню стійкої психіки людини як основи успішної діяльності; налагодженому функціонуванню психіки людини в ході проведення РІНР; створенню морально-психологічного настрою на активну діяльність; згуртуванню колективу рятувальників на успішне виконання заходів ЦО. Усі ці морально-психологічні якості особового складу ЦО і населення формуються у процесі повсякденного життя, занять з ЦО, практичного відпрацювання нормативів, прийомів і способів захисту від наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха і в осередках ураження.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ:
ЗДО № 286 ЗМР | вул. Професора Толока 17-А | м. Запоріжжя | 69096
тел.: (061) 286-27-06 | Ел. Пошта: dnz-286@ukr.net
Ми в соц. мережах
You can do it, too! Sign up for free now at https://www.jimdo.com